Czy lampa antydepresyjna działa?- ilumina.pl

Czy lampa antydepresyjna działa?

Badania naukowe potwierdzają istnienie tzw. depresji sezonowej, która pojawia się w miesiącach jesienno-zimowych. Jej objawy to utrata energii, apatia, znużenie, brak chęci do podejmowania aktywności fizycznej lub umysłowej. Jak sobie z nią radzić? Można poczekać do wiosny albo skorzystać z lampy antydepresyjnej.

Dlaczego cierpimy na depresję sezonową?

Dopadająca nas depresja sezonowa prawdopodobnie związana jest z krótszym dniem i dłuższą nocą w okresie jesienno-zimowym. Mniejsza ilość światła słonecznego zaburza rytm dobowy, pory spania i wstawania, wprowadzając poczucie dezorientacji. Dodatkowo brak światła destabilizuje gospodarkę hormonalną - poziom melatoniny wzrasta, tym samym powodując objawy depresyjne.

Lampa antydepresyjna - światło lekarstwem na depresję

W przypadku silnej depresji sezonowej mamy dwa rozwiązania - sięgnięcie po leki antydepresyjne lub skorzystanie z fototerapii. Badania wskazują, że obie metody charakteryzują się taką samą skutecznością leczenia dolegliwości. Około 60-75% osób korzystających z lamp antydepresyjnych odczuwa poprawę nastroju, odzyskuje witalność i energię do życia. Warto wspomnieć, że fototerapia działa znacznie szybciej niż antydepresanty - już po kilku dniach osoby stosujące naświetlanie czują się znacznie lepiej.

Dlaczego lampy antydepresyjne pomagają wyjść z zimowej apatii? Urządzenie emituje światło zbliżone do promieni słonecznych, co wystarczy naszemu organizmowi do zachowania prawidłowego rytmu dobowego i uspokojenia rozstrojonej gospodarki hormonalnej.