Przeznaczenie lamp antydepresyjnych - ilumina.pl

Dla kogo lampa antydepresyjna?

Lampa antydepresyjna pomaga skutecznie przezwyciężyć objawy depresji sezonowej, która pojawia się u wielu osób w związku ze zmianami pór roku i zmniejszeniem promieni słonecznych. Dla kogo rekomendowana jest fototerapia?

Zakupem lampy antydepresyjnej powinny zainteresować się osoby, które wraz z nadejściem jesieni i zimy zaobserwowały u siebie:

• Zaburzenie rytmu dobowego - trudności z zasypianiem lub wstawaniem, wzmożoną senność w ciągu dnia,

• Pogorszenie nastroju,

• Brak energii, motywacji do podejmowania jakiejkolwiek aktywności,

• Apatię i przygnębienie,

• Drażliwość, nerwowość, niepokój,

• Wzmożoną ochotę na słodycze i węglowodany.

Występowanie powyższych objawów nie zagraża życiu i zdrowiu, ale znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie, pełnienie obowiązków zawodowych i czerpanie radości z życia. Skorzystanie z fototerapii pomaga polepszyć kondycję fizyczną oraz psychiczną dzięki dostarczeniu dodatkowej dawki światła.

Kto nie powinien korzystać z lampy antydepresyjnej?

Wiele osób obawia się, że lampa antydepresyjna może uszkodzić narząd wzroku. Liczne badania nie wskazały negatywnego wpływu fototerapii na gałkę oczną lub siatkówkę. Jednak w celu wyeliminowania wszelkich niebezpieczeństw w przypadku chorób narządu wzroku (zwyrodnień siatkówki, jaskry) należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii światłem. Z kolei osoby cierpiące na zaćmę mogą odnieść dodatkową korzyść, używając lampy antydepresyjnej, ponieważ w ich przypadku do siatkówki dociera zbyt mało światła. Fototerapia pomoże uporać się również z tym problemem.